Test żarówek LED typu G4

Witam

Dzisiaj chciałem pokazać wam różnice pomiędzy żarówkami typu G4.

Do naszych testów użyjemy:

1.Żarówka halogenowa 20W cena 3PLNhalogen2.Żarówka LED cena 15PLN

żarówka LED 3.Żarówka LED naszej konstrukcji cena ok. 11.60PLN

Żarówka LED

W testach nasze żarówki osiągnęły następujące wyniki ( koszt użytkowania liczony 3 godziny świecenia codziennie przez okres 1 roku ):

1.Halogen

26,3 W światłość 88LUX koszt użytkowania 17.80PLN

2.Żarówka LED zakupiona w sklepie

1,1W światłość 24LUX koszt użytkowania 0,74PLN

3.Żarówka LED naszej konstrukcji

0,9 W światłość 24LUX koszt użytkowania 0,61PLN

Czyli używając zamiast żarówki halogenowej jej odpowiednika LED oszczędzamy około 17 PLN rocznie zatem żarówka LED zwróci nam się dość szybko ( około 10 miesięcy ) ale niestety tracimy nieco na jasności oraz na kącie świecenia. Przy wymianie żarówek halogenowych na odpowiedniki LED należy pamiętać o źródle zasilania jeżeli jest to transformator toroidalny bez obaw możemy podłączyć LED’y ale w przypadku transformatora elektronicznego należy sprawdzić czy prąd minimalny od którego startuje ten transformator jest równy bądź mniejszy niż prąd żarówek LED. W wielu przypadkach transformatory elektroniczne startują dopiero od 20 wat a nasze odpowiedniki LED pobierają dość mały prąd czyli 5 LED pobierze nam w sumie około 5,5 wata co jest zbyt małą wartością aby transformator działał poprawnie, oczywiście zawsze możemy zwiększyć ilość żarówek aby pokryła się z prądem rozruchowym albo możemy wymienić nasze źródło zasilania na inne które będzie startowało od 0 wat lub na transformator toroidalny który nie ma minimalnego prądu rozruchu.

 

 

Budowa własnej żarówki LED typu G4

Cześć!

Dzisiaj chciałem wam pokazać mój własny pomysł na żarówkę ledową typu G4!

Oto schemat naszej żarówki:

żarówka led

żarówka led

M- mostek prostowniczy od 0,5 do 1 A najlepiej SMD napięcie powyżej 24V

R1 – rezystor 39 ohm mocy 1 Wat

D1…D4 – diody LED typu „flux” w moim przypadku 3,2V około 25mA światłość 5cd oraz 60 stopni kąt świecenia.

Naszą konstrukcję możemy zmontować na uniwersalnej płytce, lecz ja polecę zlutować nasze elementy w postaci „pająka” z uwagi na małą ilość elementów. Podczas montażu należy uważać na biegunowość poszczególnych elementów głównie mostka prostowniczego oraz diod LED, ustawienie rezystora nie ma znaczenia gdyż nie ma on biegunowości.

Dokładny sposób montażu przedstawiam w filmie!

 

 

 

Neonówka czy dioda LED ?

Cześć, dzisiaj sprawdziłem dla was czy warto podmienić neonówkę z wyłącznika światła ( lub innego urządzenia ) na zwykłą diodę LED. A oto film:

Po sprawnym podłączeniu testowanych źródeł światła uzyskaliśmy następujące wyniki:

– dioda LED pobór prądu około 7,2mA

– neonówka pobór prądu około 1,4mA

Po przeliczeniu wynika nam że stosując diodę LED w jednym z wyłączników w domu zamiast neonówki, będziemy musieli dopłacić do naszego rachunku za energie elektryczną około 7PLN rocznie. Czyli generalnie nie opłaca się nam taka zamiana no chyba że potrzebujemy więcej światła w danym miejscu wtedy taka konstrukcja na pewno się sprawdzi :D

Podłączenie diody LED pod napięcie sieciowe.

Cześć dzisiaj pokaże wam prosty schemat jak podłączyć diodę LED pod napięcie sieciowe.

 

Schemat podłączenia diody led pod napięcie sieciowe

Schemat podłączenia diody led pod napięcie sieciowe
Przedstawiony schemat prezentuje układ zasilacza bez transformatorowego do którego podłączoną mamy diodę LED. Do poprawnego działania będziemy potrzebowali rezystora o wartości 1k ohm o mocy 1/4 wata ,diody 1N4007, diody LED oraz kondensatora 100 nano faradów. Przy doborze części należy pamiętać aby kondensator był przystosowany do napięcia sieciowego ( napięcie kondensatora od 275V do 630V ). Kondensator w tym zastosowaniu ustala nam prąd płynący na naszą diode LED ( im większy tym większy prąd ) Układ ten pobiera nam dokładnie 7,2mA czyli około 1,6 W. Oczywiście możemy zmodyfikować ten układ i zamiast diody prostowniczej zastosować kolejną diodę LED.

s2W tym wypadku układ będzie pobierał dokładnie tyle samo prądu a dwukrotnie zwiększy się nam ilość światła. Na koniec dodam że  nasz układ jest dość uproszczony i nie jest polecany do długotrwałej pracy lecz oczywiście jest on o wiele lepszym podłączeniem niż sama dioda z rezystorem gdyż praktycznie w ogóle się nie grzeje.