Polecane Miejsca

Tutaj polecę wam miejsca które warto odwiedzić:

www.eles.pl – sklep elektroniczny w Krakowie na ul.wrocławskiej 8, świetny asortyment !

www.elesonline.eu – sklep elektroniczny on-line

www.moodoke.pl – fotografia

 

 

 

2 myśli nt. „Polecane Miejsca

  1. Aż mnie ciarki przechodzą jak widzę te doświadczenia. Tzn. co do samych konstrukcji, prezentacji, filmów itp. to są ciekawe i w ogóle brawo za to, że komuś się chce podzielić ciekawymi pomysłami z innymi internautami. Natomiast niepokoi mnie jeden fakt. Mianowicie blat stołu wygląda na metalowy. Stąd moje pytanie czy ten materiał przeznaczony na blat stołu jest przewodzący? Pytam z troski bo jestem zarówno elektronikiem jak i elektrykiem z wykształcenia. Mogę jakoś zrozumieć, że np. blat jest uziemiony. Niestety i to wydaje się być niebezpieczne. W przypadku połączenia impedancyjnego (jakieś stykanie się niepełne bądź przez impedancję) punktu fazowego do blatu może spowodować przeniesienie wysokiego potencjału na blat i ze względu na to że nie jest to pełne połączenie może jednocześnie nie wywołać przepływu prądu zwarciowego w pętli zwarcia i nie wywołać zadziałania wyłącznika nadmiarowo prądowego, który normalnie powinien zadziałać w przypadku pojawienia się 230V np. na chronionej obudowie czy właśnie wspomnianym blacie. Natomiast w takiej sytuacji jedynie w przypadku gdy stanowisko jest zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym można by jeszcze powiedzieć, że stanowisko jest „zabezpieczone”. Jednak niestety w sytuacji (był film gdzie gołe krokodylki łączyły układ z siecią 230V) mogła by zajść sytuacja, że np. trwale punkt neutralny zetknie się z blatem. Niby wszystko gra ale w przypadku opierania się o blat i dotknięcia nawet przypadkowego (czasem są sytuacje gdy coś nie łączy i się coś ręcznie w pośpiechu poprawia chociaż oczywiście nie powinno się tego robić przy włączonym zasilaniu) to istnieje możliwość porażenia prądem w obwodzie zamykającym się tylko przez człowieka ! Tutaj żadna różnicówka ani nawet transformator separujący nie pomoże. W każdym razie mogę zakładać że jest Pan fachowcem i wie co robi natomiast wiele osób ,śledzących te poczynania, które są nieelektro(tech)nikami może wziąć byle jaki kawał blachy i robić eksperymenty bez jakiegokolwiek zabezpieczenia stanowiska czy nie mając pojęcia o zagrożeniach. Myślę, że przydałoby się zrobić jakiś film dotyczący kwestii bezpieczeństwa na stanowisku pracy np. połączony z informacjami na temat doboru i obchodzenia się podstawowym miernikiem itp. Życzę powodzenia i bezpiecznego eksperymentowania.
    Pozdrawiam!

    • Oczywiście polecam izolowane stanowisko pracy (najlepiej jeszcze stół pokryty matą antystatyczną ESD itd.) i dobezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym najlepiej na prąd różnicowy 10mA a nie 30mA ale ten też by ewentualnie mógł być i co jesze byłoby lepsze transformator separacyjny ale tu trzeba by było zastanowić się nad mocą transformatora ze względu na to jakiej mocy odbiorniki chcieli byśmy zasilać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Proszę wpisac znaki z obrazka w polu tekstowym

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>