Tym razem na mój stół trafiły dwa transformatory, toroidalny oraz elektroniczny. Całkiem niedawno sam miałem dylemat który z tych transformatorów będzie pobierał mniej energii elektrycznej na przetworzenie 240V do wartości 12V. I w tym porównaniu na pewno się o tym przekonamy.

Oto nasi zawodnicy:

transformator

1.transformator toroidalny 40W

2.transformator elektroniczny 20W – 60W

Do testów użyjemy zwykłej żarówki halogenowej typu G4 ( 12V 20W ) którą podepniemy do każdego transformatora a następnie zbadamy pobieraną moc.

Wyniki:

Trafo nr.1 toroid: Przy starcie: 26,7W   Po 9min: 26,1W

Trafo nr.2 elektroniczne: Przy starcie: 20,3W   Po 9min: 20,1W

Podsumowując transformator elektroniczny pobiera mniej prądu ( dokładnie o 6 wat ) niż tradycyjny transformator toroidalny, przeliczając to dalej dojdziemy do oszczędności rzędu 2,72PLN w ciągu roku na korzyść transformatora elektronicznego ( zakładając że świecimy żarówkę codziennie  po 2 godziny ), oczywiście nie jest to jedyna korzyść otóż transformatory elektroniczne są po pierwsze mniejszych rozmiarów niż ich odpowiedniki toroidalne oraz są sporo lżejsze co za tym idzie można je definitywnie lepiej ukryć. Przechodząc do ceny zakupu to i tym razem nasz transformator elektroniczny jest górą, cena zakupu w tym wypadku różni się kwotą rzędu 20PLN.

Zatem mam nadzieje że rozwiałem wasze wątpliwości jeżeli chodzi o zakup odpowiedniego sposobu zasilania waszego domowego systemu oświetlenia na 12V.

Do zobaczenia w następnym teście.