Witam

Zapraszam do oglądnięcia wideo:

Przy wykonywaniu instalacji oświetleniowej opartej na listwach ledowych należy pamiętać o odpowiednim dobraniu zasilania oraz w przypadku kiedy mamy do czynienia z długimi odcinkami listw powyżej 5 metrów powinniśmy odpowiednio rozplanować miejsca gdzie nasz układ będzie zasilany.  Nie każdy jest świadomy że sprzedawane listwy ledowe mają pewne ograniczenie jeśli chodzi o maksymalną długość pojedynczego odcinka! Aby uniknąć nieplanowanych strat w jasności naszych ledów pojedynczy kawałek powinien nie przekraczać długości 10 metrów w innym wypadku każdy metr powyżej będzie coraz słabiej świecił co zapewne niekorzystnie odbije się na wyglądzie naszego oświetlenia. Poniżej obrazek przedstawiający podłączenie:

taledOraz jeszcze jeden:

taled

Tak jak już wspominałem wcześniej należy także pamiętać o odpowiednim zasilaczu tak aby nasz układ miał odpowiednią ilość mocy! Bazując na drugim obrazku widzimy że do jednego zasilacza mamy podpięte 40 metrów listw ledowych zakładają że każde 5 metrów listwy ledowej pobiera 2A zatem dostajemy wynik:

2A x 8 = 16A

Ale na tym nie koniec ! Ja osobiście polecam zostawić małą rezerwę aby zasilacz nie chodził ciągle na pełnych parametrach. Uważam że 10% ekstra mocy będzie całkowicie wystarczające oczywiście jeżeli rezerwa będzie większa nic się nie stanie czyli:

16A x 1,1 = 17,6A

Czyli w naszym wypadku zasilacz powinien być mocy około 17,6A !